Kelimeyi girdikten sonra arama sembolüne ya da enter tuşuna basınız. Çıkmak için esc tuşunuz kullanınız.

Onur Takmak Hakkında, Onur Takmak Kimdir ?


Onur Takmak Hakkında

Onur Takmak, Rhea Portföy Yönetimi A.Ş. Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı 

Onur Takmak

Onur Takmak

Sanatçı ve akademisyen bir ailenin çocuğu olarak 1975 yılının son günlerinde dünyaya gelen Onur Takmak, ailesinin izinden gitmeyerek kendine özgü bir hayat çizgisi belirledi. Farklı yaşam çizgisine ilkokul yıllarını takiben konservatuvar ve müzik eğitimi almak yerine 1993 yılında mezun olduğu Bornova Anadolu Lisesi’nde eğitim görmeye karar vererek başladı.

Fen Lisesi sınavlarında da başarılı olmasına rağmen lise eğitimini Bornova Anadolu Lisesi’nde tamamlamayı tercih etti. Üniversite sınavında ilk 100 içinde yer alarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde üniversite eğitimini tamamladı.

Daha lise yıllarından itibaren, bir yandan okurken diğer yandan kendi işini yapmaya başladı. İlk işi, doğa sporlarına yönelik ilgisi nedeniyle satın almak istediği kamp malzemelerini finanse etmek için 1992 yılında İzmir Fuar’ında Basmane ve Lozan kapılarında fuar döneminde giriş bilet kesmek oldu. 1996 yılında Boğaziçi İşletme 3. sınıf öğrencisiyken, Eczacıbaşı Menkul Değerler’de yabancı yatırımcılar için hisse senedi ve ekonomik araştırmalar yapan araştırma bölümünde çalışarak düzenli iş hayatına başladı.

2002 yılına kadar Demir Yatırım, Global Menkul İstanbul ve New York ofislerinde araştırma ve yabancı kurumsal yatırımcılara yönelik yatırım danışmanlığı görevi sürdürdü. 11 Eylül saldırılarını takiben, 2002 yılında, London Business School’da Finans alanında yüksek lisans yapmak üzere New York’tan Londra’ya taşındı. 2002 yılından itibaren Londra’da yaşayan Onur Takmak, 2003 ve 2008 yılları arasında Londra’da bazı uluslararası fonların yönetimini yaptı. Takmak, Rhea Finansal Hizmetler Grubu ’nu kurmak ve geliştirmek amacıyla 2008 yılından bu yana yarı zamanlı olarak Türkiye’de bulunuyor.

2008 yılından itibaren UnionInvest AG’ye satılan bir gayrimenkul projesinin geliştirilmesi ve sağlık ve enerji alanında yatırımlar ile faaliyete başlayan ve başından itibaren bir aile yatırım şirketi yapısında kurulan Rhea ’yı kurumsallaşma ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde 2009 ve 2010 yıllarında yeniden yapılandırdı. Uluslararası standartlarda faaliyet gösteren, tüm alanlarda mükemmelliyetçi, etik ilkeler ışığında hizmet sunan ve en iyi uygulamaları izleyen bir kurumsal yapı dahilinde Rhea ’yı, Türkiye’nin en geniş bağımsız finansal hizmetler platformu olarak konumlandırdı.

VakıfBank’tan ihale sürecinde kişisel olarak satın aldığı ve Rhea Girişim olarak yeniden yapılandırdığı Vakıf Girişim şirketini, 4.5 milyon lira nominal portföy büyüklüğünden üç yıl içerisinde 20 katı bir büyüklüğe ulaştırdı. Aynı süreçte Rhea Portföy Yönetimi ile girişim sermayesi dışındaki yatırım yönetimi alanlarına da giren Rhea, 2012 yılında yaklaşık 500 milyon dolarlık bir varlık büyüklüğüne ulaşarak bağımsız yatırım yönetimi şirketleri içerisinde liderlik vasfına sahip oldu.

Bu dönemde Londra’da kuruluşunu gerçekleştirdiği, yerleşik yatırım danışmanlığı ve dağıtım lisansına sahip olan Rhea Capital, özellikle yurtdışından Türkiye’ye doğrudan yabancı yatırımların (FDI) artırılması konusunda önemli bir misyon üstlenen Takmak, bu misyonunu etkin bir şekilde devam ettiriyor.

SPK mevzuatına tabi, açık ve şeffaf bir yapı içerisinde Girişim Sermayesi alanında gelişmenin bayrağını taşıyan Onur Takmak, bu süreçte sektörün gelişimi için farklı alanlarda aktif görevler üstlendi.

2008 – 2012 yılları içerisinde EIF tarafından yürütülen IVCI Fonların Fonunda bağımsız yatırım komitesi üyesi olarak 160 milyon Euro’luk büyüklüğe sahip fonun Türkiye odaklı girişim sermayesi fonlarına yatırım yapmasında görev aldı.

Onur Takmak, halen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Girişim Sermayesi Sektör Meclisi’nde girişim sermayesi inisiyatifine odaklı Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

2012 yılında Portföy Yönetimi sektörünün gelişimi açısından önemli görülen bir adım daha atarak, Arma Portföy’ün %50’sini satın alan be bu sayede dağıtım kanal ve ürün genişliği konusunda gelişimini hızlandıran Rhea Portföy Yönetimi, halen sermaye piyasaları, varlık yönetimi, girişim sermayesi, yatırım danışmanlığı, GİP danışmanlığı olmak üzere çoklu varlık sınıfı ve hizmet alanlarında kendini konumlandıran, 9.25 milyon lira nakit ödenmiş sermayesi ile alanındaki en büyük bağımsız yatırım durumunda.

Onur Takmak, kişisel ve iş hayatına yön veren temel felsefesini, “Ülkemizin kalkınma ve gelişimini, insanlarımızın refah ve mutluluğunu her şeyin üstünde tutmak” şeklinde açıklıyor.

Doğa sporları ve yelkenciliğe gönül veren Onur Takmak, evli ve iki çocuk babası.